Ozon Çamaşırhane Uygulamaları

Tüm Dünya’da artan enerji ve su maliyetleri nedeniyle, birçok sektörü gibi arayışa giren çamaşırhaneler çareyi ozon sistemlerini adapte etmekle büyük ölçüde yol almışlardır. Ozon sistemine geçiş sonrasında kalite, güvenlik ve memnuniyet artarken, maliyetlerde verimlilik sağlandığı görülmüştür. Ozonu suya enjekte ettikten sonra oksidasyonda klora göre 50 kat daha verimli olduğu ve bakterileri 3000 kat daha hızlı öldürdüğü saptanmıştır.

Ozon sistemleri başta Amerika ve Avrupa olmak üzere Dünyada yıllardır başarıyla uygulanmaktadır. Ozon sıcak su ihtiyacının azalması sebebiyle, maliyetlerde önemli düşüşler sağlamaktadır. Az ve orta kirli uygulamalarında ozonlanmış soğuk su temizlemek ve steril hale getirmek için yeterli olabiliyor. Ancak ağır uygulamalarda (yağ, gres…), hala sıcak suya ve deterjana ihtiyaç olduğu halde, ozon bu uygulamaların verimliliğini artırmaktadır.

Enerji Tasarrufu:

Yurt dışında yapılan çalışmalarda büyük bir otel çamaşırhanesinde sıcak su ihtiyacı yaklaşık % 93 oranında azalarak, yakşalık 115,000 USD tasarruf edildi.

Su Tasarrufu:

Ozon çamaşırhane sistemleri su kullanımında üç şekilde maliyet tasarrufu sağlar.

  1. Durulamadaki 1 ya da 2 adımı elemine eder.
  2. Kullanılan kimyasal miktarı azaltılarak
  3. Yıkama için gerekili olan su miktarını % 10-30 arasında azaltarak

Az önce bahsettiğimiz otel çamaşırhanesinde sadece kullanılan su miktarını % 27 azaltarak, yılda yaklaşık 33,000 USD tasarruf ettiği tespit edildi.

Zaman ve İş Gücü Tasarrufu:

Ozon çamaşırhane sistemlerinde düşen durulama adımları, kısa çamaşır çevrim süreleri nedeniyle çok daha kısa sürelerde çamaşırlarınız temiz ve steril hale gelir. Yeniden yıkama oranları dramatik bir şekilde düşer.

Ozonlanmış olan soğuk su ile bazı durumlarda renkli kumaşlar ile renkli kumaşların bir arada yıkanmasına izin verebilir.

Tipik bir yıkamada, ozon yönteminin kullanılması durumunda, tasarrufun % 10 ile % 45 arasında raporlandığı görülmektedir.

650 yataklı bölgesel bir hastanede, işçilik maliyetlerinde sadece yeniden yıkamanın % 93 azalmasıyla fazla mesailerde % 10’luk bir tasarruf sağlandı.

Ekstra Faydalar:

Tüm bunların dışında yapılan çalışmalarda, beyazlardaki parlaklık ve kabarık havlularda daha yumuşak bir his uyandırdığı müşteriler tarafında gözlemlenmiştir.

Unutmamak gerekirki, ozon tekrar oksijene dönüştüğünden çamaşırlarınız üzerinde herhangibir kimyasal kalıntı bırakmaz. Kullanılan sıcak suyun azaltılması ile beraber çamaşırhanedeki çalışacak personelin daha rahat bir ortamda görevini yerine getirmesini sağlar.

Dünyada yapılan çalışmalarda genellikle 12 ila 18 ayda yapılan yatırımı geri ödemektedir. Bu hesap, ozon sisteminin maliyetine göre değişebilmektedir. Türkiye’de yeni yeni araştırılmaya başlanan ozon çamaşırhane sistemi için ATG Group olarak sizlere hizmet vermekten mutluluk duyacağız.