Yüzme Havuzlarında Bağlı Klor Çözümü Ozon

Bağlı Klor Nedir? Neden İstenmez?

Teknik bir çok açıklaması var, ama siz ziyaretçilerimizi yormak istemiyoruz.

Özetle; yüzme havuzlarında klor kokmasını sağlayan, gözünüzün yanmasını sağlayan, cildinizde havuzdan çıktıktan sonra yoğun klor kokusunu hissetmenizi sağlayan ve tahriş eden, mayonuzun ve boyalı saçlarınızın rengini değiştirebilen, klor yanığı şikayetlerinin nedeni olan ve en önemlisi kanserojen etkisi olan problemlerin sebebi, bağlı klor seviyesinin yüksekliğidir.

Nasıl anlarsınız?

Girdiğiniz tesisten resmi güncel raporu isteyebilirsiniz. Raporlar Halk Sağlığı veya Sağlık Bakanlığı’na akreditasyonu olan özel laboratuvarlardan alınmaktadır. Bu rapor ayda 1 defa halka açık olan yerlerde bu testler yapılmaktadır. İşletmeden en geç 1 aylık raporu isteyebilirsiniz. Bazı işletmelerde, kendine ait olan cihazlarla günlük olarak kontrol etmektedir.

Nasıl ölçülür?

Basit olarak, fotometrik ölçüm cihazlarla ölçüm yapılır. DPD metodolojisi yaygındır genellikle. DPD1 kiti ile serbest klor, DPD3 kiti ile toplam klor ölçülür. Aradaki fark bize bağlı klor problemini verir.

Buraya kadar genel bilgi verdik. Şimdi biraz tekniğine girelim.

Bağlı klor sebepleri nelerdir?

 • Yüksek klor kullanımı
 • Mekanik sistemin yetersizliği
 • Yoğunluk
 • Yanlış, kalitesiz klor kullanımı
 • Şebekeden kullanılan ham suyun, yüksek klor ve bağlı klor ile gelmesi
 • Havuzdaki küçük gözüken başka problemlerin neticesinde, kimyasal tüketiminin artması.

Örneğin, kum filtresindeki kumları zamanında ‘tamamıyla’ değiştirmezseniz, filtre işe yaramaz ve havuz bulanıklaşmaya başlar. Bu durumda reaksiyon olarak genellikle klora yüklenilir. Veya pompalardaki ön filtrelerin temizlenmemesi neticesinde pompaların tıkanarak sirkülasyon debisinin düşmesi sonrasında filtrasyon hızının düşerek klor tüketiminin artması. Ve ona bağlı olarak, bağlı klor seviyesinin artması.

Nasıl yok edilir?

Bizim Net ve Kesin Önerimiz “Doğru” Ozon Sistemi Uygulamasıdır…

Havuz operatörlerimiz açık havuzlarda hafta 1 defa pazartesi günleri, şoklama denilen işlemle, klor seviyesini yüksek seviyelere çıkartırlar. Bağlı kloru yok ederler. Bu sırada havuz kullanılmaz. Havuz çok yüksek klor nedeniyle fazlasıyla berrak olur. Gün içinde güneşle beraber klor yok olur ve 3 mg/l (ppm) seviyesinin altına düştükten sonra kullanılmaya başlanabilir.

Şoklama işlemi, açık havuzlarda bu çok büyük bir sorun olmuyor. Ancak kapalı havuzlarda, özellikle sosyal tesislerde büyük problemdir. Çünkü şoklama işlemini yaptıktan sonra, klor seviyesi açık havuzlarda olduğu gibi, güneş ışığı almadığı için, kolayca düşmez. Bu nedenle anti-klor kimyasalı kullanılır. Ayrıca bol bol su tüketimi gerekir. Nasıl mı? Şoklama yapamıyorsanız, yapacağınız şey havuza sürekli taze su eklemektir. Bunun da yolu ters yıkamalardır. Örneğin; 900 ton’luk bir havuzda, normalde filtreleri temizlemek için 100 ton su harcıyorsanız, bağlı klor sebebiyle filtreler temizlendikten sonra bile taze su almaya mecbur kalırsınız. Bu durumda 3-4 katı su harcayarak, haftada 300 ton’a kadar fazladan su kullanabilirsiniz. Basit hesapla; haftada 300 m3 fazla su, ayda 1,200 m3 eder. Hadi biz 1,000 m3 hesaplayalım. Yani ayda 1 defa havuzu yeniden dolduruyorsunuz. 5,5 TL/m3 hesabıyla ayda 5,500 TL fazladan su harcıyorsunuz (Bu rakamlar tecrübelerimizden, gerçek örnektir).

Peki ne yapacağız? Önerimiz doğru ozon sistemidir. Neden?

Ozonun bağlı kloru neden yok eder?

Daha az klor kullanımı, sıvı klor kullanabilme (yoğun havuzlarda kullanılamıyor yetişmediği için), 0 (sıfır) bakteriyi nasıl sağlayacağız.

Temel formülümüz şu; bu bizim değil, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın formülü aslında.

T.C. Sağlık Bakanlığı ve TSE standartları diyorki,

 • 0,30-0,60 mg/l (ppm) arasında serbest klor,
 • En fazla 0,20 mg/l (ppm) bağlı klor
 • Ve 0 (sıfır) bakteri

Bunu sağlayabilecek en düzgün sistem ozon sistemidir. Havuza düzgün bir ozon sistemi ile havuzdaki çözünmüş olan ozon miktarı 0,05 mg/l (ppm) yakalamanız durumunda yukarıdaki değerler ulaşabilirsiniz. Ozon sistemi kurdurduğunuz firmalara, havuzdaki ozon miktarını, online olmasa bile, dijital fotometrik cihazlarla, doğru kitlerle ölçülmesi gerekir.

ATG Group olarak, mekanik ve doğru bakımı yapılan havuzlarımızın tamamında,   bağlı klor seviyesi 0,15 mg/l (ppm) seviyesini geçmezken, su tüketimleri dramatik bir şekilde düştü ve klor seviyeleri T.C.Sağlık Bakanlığı kriterlerine uygun hale gelmektedir.

Bir havuzda ozon sistemi var ve herşey yolundaysa

 • Klor kokusu olmaz.
 • 1,00 mg/l (ppm) üzerinde serbest klor seviyesi olmaz.